życie

25 sposobów, by żyć dłużej

 

W Polska-TheTimes ukazał się artykuł o sposobach na dłuższe życie. Oczywiście Onet to zamieścił u siebie.

Przeleciałem te mądrości i zaintrygowały mnie one to spłodzenia wpisu.

Po skończeniu czytania z wypiekami na twarzy stwierdziłem przedziwnie i przewrotnie – a po co żyć dłużej?

 

Coraz więcej z nas dożywa stu lat. Najnowsze dane brytyjskiego Biura Statystyk Narodowych wskazują, że liczba osób żyjących 105 lat lub nawet dłużej zwiększyła się prawie dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. A naukowcy uważają, że za proces starzenia się jedynie w 30 procentach odpowiadają nasze geny, co oznacza, że większość innych czynników jest w naszych rękach. W jaki sposób zatem ci nowi fantastyczni stulatkowie zapracowali na taki wynik? Oto, co należy robić, by żyć długo i aż do późnej starości zachować dobre zdrowie.

Mniej jeść
spożywanie dziennie 1400 – 2000 kalorii zachowa nasze serce w młodości. A przynajmniej nie przeszkodzi na to.

Naukowcy z Washington University School of Medicine w Saint Louis wykazali, że serca małp, którym podawano mniej karmy, funkcjonowały tak, jak u osobników młodszych o 15 lat. – Chodzi o to, by wartość odżywcza jedzenia w stosunku do jego wartości kalorycznej była jak największa – twierdzi kierujący badaniami profesor Luigi Fontana.

A weź zjedz 1400 – 2000 kalorii!? Przecie człowiek głodny będzie.

Biegajcie nie więcej niż 32 kilometry tygodniowo
Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny przez 32 lata obserwowali 53 000 dorosłych osób i odkryli, że regularne bieganie obniża ryzyko zgonu, jeśli tylko dana osoba nie przekracza 32 kilometrów tygodniowo.

Uf, na szczęście nie biegam więcej.

Bądźcie towarzyscy 
U osób, które lubią towarzystwo innych i często bywają wśród ludzi, ryzyko zachorowania na demencję jest o 50 procent niższe, jak wynika z badania przeprowadzonego na grupie ponad 500 mężczyzn i kobiet w wieku 78 lat lub starszych przez Karolinska Institutet w Szwecji.

 

A co z wirtualnymi spotkaniami? A to, że się często spotykam na kurniku z panią inżynier ze Szczecina też się liczy? A co jeśli ktoś jest bardzo towarzyski ale nie lubi tego?

 

Korzystajcie ze Skype’a i Twittera 
Nauka korzystania z serwisów społecznościowych może przyczynić się do zachowania zdrowia i młodości komórek mózgowych, jak wynika z badania przeprowadzonego wśród amerykańskich stulatków.

Czy pisanie blogu może być substytutem na te skajpy i twittery? A co z MordoKsiążką?

Postarajcie się o dziecko po czterdziestce
Wiąże się to wprawdzie z pewnym ryzykiem, ale kobiety, które w naturalny sposób zaszły w ciążę po 44. roku życia o 15 proc. rzadziej umierają przed ukończeniem 50 lat niż ich koleżanki, które przestały rodzić w młodszym wieku. Tak wynika z ustaleń Uniwersytetu Utah. – Jeśli wasze jajniki są w dobrej formie i jesteście w stanie urodzić dziecko w tym wieku, to znaczy, że macie aktywne geny, które przyczynią się do tego, że będziecie żyły dłużej – mówi Ken Smith, profesor tej uczelni.

 

Czyli wystarczy mieć jajniki w dobrej formie, a nie rodzić dziecko?

Co prawda nie jestem po 40 ale jakiś czas temu chciałem się postarać o dziecko. Niestety matka nie odrywała oczu od wózka z bachorem.

Pijcie cztery filiżanki kawy dziennie
Z trwającego 12 lat badania przeprowadzonego przez Amerykański Narodowy Instytut do spraw Raka, którego wyniki opublikowano w ubiegłym roku, wynika, że u mężczyzn, którzy wypijali przynajmniej sześć filiżanek kawy dziennie, ryzyko zgonu zmniejszało się o 10 proc. U kobiet z tej samej kategorii ryzyko śmierci było 15 proc. mniejsze niż wśród tych, które kawy nie piły. “Efekt kawowy” zauważono w odniesieniu do wszystkich przyczyn zgonów, w tym chorób serca i układu oddechowego, udarów, cukrzycy, a nawet nieszczęśliwych wypadków, ale nie raka.

 

Tu brakuje mi precyzji. Kawa z mlekiem, z lodami, na zimno też się liczy? A ja jak głupi mam wyrzuty sumienia, jak wyjątkowo zdarzy mi się wypić dwie kawy. Swego czasu rzuciłem picie, bo myślałem, że to zdrowo tak bez tego napoju. Człowiek głupi w tej niewiedzy.

 

Kupujcie do upadłego
Starsi ludzie żyją dłużej, jeśli częściej chodzą na zakupy, jak wykazało badanie przeprowadzone na Tajwanie, którego wyniki opublikowało czasopismo “Journal of Epidemiology and Community Health”. Naukowcy odkryli, że wśród kobiet, które codziennie robiły zakupy, ryzyko zgonu było o 23 proc. mniejsze niż wśród najrzadziej kupujących. U mężczyzn wskaźnik ten wynosił 28 proc.

 

Proszę zdefiniować „zakupy”? Codziennie robie zakupy kilka razy – bułka rano, fajki koło południa, zakupy jedzeniowe po pracy, no i może raz na jakiś czas wizyta w Domach Centrum podczas przerwy na lunch. Które zakupy robią mi dobrze? A tak kiedyś pisałem, że nie lubię tego zajęcia.
Shop ‘til you drop!

Zjadajcie 5 łyżek przecieru pomidorowego dziennie
Pomidory pomagają chronić skórę przed poparzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem spowodowanym ekspozycją na słońce. Według naukowców z Newcastle University, kluczowym składnikiem jest tu likopen, barwnik, który nadaje pomidorom czerwony kolor. Kobiety, które codziennie zjadały 5 łyżek przecieru pomidorowego (mającego najwyższe stężenie likopenu) miały o 33 proc. wyższą ochronę przed poparzeniami słonecznymi i rumieniem.  

 

Kiedyś czytałem o tym, że pomidory przetworzone są o wiele zdrowsze od zwykłych pomidorów. Ale przecier? Łyżką? Tfuj!

Piszcie wiersze
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue w stanie Indiana odkryli, że wśród osób, które same siebie uznają za kreatywne, śmiertelność jest znacznie niższa. Badacze Uważają, że kreatywność poprawia stan zdrowia, ponieważ pozwala rozwinąć sieć neuronów w mózgu.

 

Wierszy nie piszę, ale kiedyś pisałem. Że niby ja nie kreatywnym jest? Hę!? Myślę, że wątpię.

 

Właśnie zadzwonił domofon i głos zapytał się mnie, czy to ważne znać imię swojego boga? Poczułem się jak w filmie Davida Lyncha. Takie pytanie w takim stanie zdrowia?! O mój boże!

 

Codziennie róbcie przysiady
Nawet jedna trzecia pacjentów w starszym wieku po złamaniu kości udowej umiera w ciągu roku z powodu rozmaitych powikłań. Codzienne wykonywanie przysiadów to jeden z najlepszych sposobów zachowania w dobrej formie tej tak ważnej dolnej części ciała.

 

No dobra, spróbujemy zapamiętać, żeby nie zapomnieć robić.

Jedzcie tofu i słodkie ziemniaki 
Mieszkańcy Okinawy w Japonii należą do najdłużej żyjących ludzi na świecie. Może to być zasługą słodkich ziemniaków. Należą też do grupy największych konsumentów tofu. Słodkie ziemniaki zawierają więcej beta-karotenu i witaminy C niż marchew, są też bogatym źródłem dehydroepiandrosteronu (DHEA), hormonu, który pomaga naszemu organizmowi bronić się przed starzeniem. Natomiast niektóre badania wiążą spożycie tofu z mniejszym zagrożeniem chorobami serca i rakiem.

 

Mogę jeść, tylko gdzie ja mam za tym tofu i kartoflem jeździć? Do Japonii? Co prawda tofu mogę kupić w sklepiku wietnamskim. I pewnie słodkie ziemniaki też się znajdą. Ale to podróż na pół dnia. Szkoda czasu na takie wyprawy. Hm, ale z drugiej strony to będą zakupy!

Róbcie pompki
W przypadku kobiet o zaokrąglonej sylwetce ryzyko przedwczesnej śmierci jest o 20 proc. większe niż u tych, które mają węższą talię, nawet jeśli ich wskaźnik masy ciała (BMI) jest prawidłowy, jak wynika danych Amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań nad Starzeniem się. Brzuszki i pompki w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami aerobowymi – oto najlepszy sposób, by zachować płaski brzuch.

 

Dobrze, że to u kobiet. Nie muszę zatem brać do głowy tych ćwiczeń.

 

Przyjmujcie suplement z kory sosny 
Codzienne przyjmowanie wyciągu z kory francuskiej sosny nadmorskiej może poprawić elastyczność skóry o 25 proc., a jej nawilżenie o 8 proc., jak wynika z badań opublikowanych w zeszłym roku w dzienniku “Skin Pharmacology and Physiology”. Zażywanie przez 12 tygodni preparatu o nazwie Pycnogenol prowadziło u badanych do wzrostu o 44 proc. poziomu kwasu hialuronowego, składnika, którego zawartość w skórze zmniejsza się z wiekiem.

 

Heh, czas wyjść na spacer do parku. Halo brzoza, halo sosna!

Sprawcie sobie psa
Doktor Deborah Wells, psycholożka z Queen’s University w Belfaście, po przestudiowaniu kilkudziesięciu różnych badań, doszła do wniosku, że właściciele psów cieszą się dłuższym życiem i lepszym zdrowiem niż reszta populacji. – Możliwe, że psy bezpośrednio pomagają nam zachować dobre zdrowie, chroniąc nas przed stresem – mówi pani Wells. – Kiedy mamy psa, jesteśmy zmuszeni do aktywności fizycznej i kontaktów społecznych, co może przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

 

A możliwe, że pani się myli? Psy poza tym śmierdzą.

Jedzcie owsiankę
Doktor Yikyung Park z Amerykańskiego Narodowego Instytutu do spraw Raka odkrył, że codzienne zjadanie talerza owsianki może przedłużyć życie. Badanie, które przeprowadził na grupie prawie 400 000 mężczyzn i kobiet wykazało, że u tych osób, które spożywały dużo produktów bogatych w błonnik, ryzyko przedwczesnej śmierci obniżało się o jedną piątą.

 

Chętnie, dziękuję. Wezmę to pod uwagę.

 

Pląsajcie po parkiecie 
Naukowcy z Ancony we Włoszech odkryli, że taniec trzy razy w tygodniu przynosi równie dobre efekty, co poświęcenie tej samej ilości czasu na ćwiczenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym.

 

Dwa razy w tygodniu?! To ja już chyba niedługo wyciągnę te nogi.

Dodawajcie kurkumy do jedzenia 
– Kurkumina, substancja zawarta w kurkumie, rewitalizuje skórę – twierdzi Elizabeth Peyton-Jones, autorka książki “Eat Yourself Young”.

 

Chyba nie przepadam. Poza tym droga jest. Hm, ale to znowu byłyby zakupy!

Jedźcie szparagi
Szparagi to jedno z najlepszych źródeł kwasu foliowego, odmiany witaminy B, która pomaga zapobiegać udarom i obniża ryzyko zachorowania na raka piersi i okrężnicy. Mają też wysoką zawartość przeciwutleniacza o nazwie glutation, który zwalcza przedwczesne procesy starzenia, naprawiając zniszczenia powstałe w naszym DNA i podnosząc odporność. Tak twierdzi doktor Maoshing Ni, autor książki “Secrets of Longevity: Hundreds of Ways to Live to Be 100”

 

Uwielbiam szparagi. Szkoda, że są sezonowe i tak krótko w sklepie. Ostatnio ktoś mi zwrócił uwagę, że mocz dziwnie „pachnie” po spożyciu szparagów. Faktycznie!

 

Unikajcie rozwodów
Rozwód może powodować zmarszczki i zmęczony wygląd. Tak wynika z analiz twarzy przeprowadzonych na parach bliźniąt jednojajowych przez University Hospitals Case Medical Center w Cleveland.

 

Uf, dobrze! A na przykład rozwód z muzyka Rihanny? Rozwód z kurnikiem.pl?

Wygrajcie coś
Laureaci Oskarów żyją średnio o cztery lata dłużej niż inni aktorzy, a wielokrotni zdobywcy Nagrody Akademii nawet o sześć lat, twierdzi profesor Donald Redelmeier z Uniwersytetu w Toronto. Również długość życia olimpijskich medalistów jest dłuższa niż przeciętna. Badacze porównali dane dotyczące narodzin i zgonów ponad 15 000 olimpijczyków, którzy zdobyli medale w latach 1896–2010 i stwierdzili, że żyli oni przeciętnie prawie o trzy lata dłużej niż ich koledzy urodzeni w tym samym roku.

Za późno na sport wyczynowy. W Hollywood byłem. Niestety, nikt mnie nie zauważył.

Spacerujcie, żeby uniknąć depresji
Badania wykazały, że codzienny spacer pozwala zwalczyć łagodne i umiarkowane postacie depresji. Może to się również odbić na naszej twarzy.

 

Spaceruje się z wielką radością i chęcią. Ale ile ma być tego iścia  państwo naukowcy? Nie więcej jak 45 km tygodniowe, czy co?

 

Umawiajcie się na randki
Samotność postarza. Badanie przeprowadzone w 2010 roku przedstawiało starszym ludziom pięciostopniową skalę samotności. Naukowcy stwierdzili, że z każdym kolejnym stopniem na tej skali wiązało się szybsze tempo, w jakim dana osoba podupadała na zdrowiu, co z kolei prowadziło do zwiększenia ryzyka zgonu o 50 procent.

Co to za skala, co to za stopnie?

Uprawiajcie namiętny seks
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Wilkes w Pensylwanii wykazało, że jeden lub dwa orgazmy tygodniowo są w stanie podnieść nawet o jedną trzecią zdolność zwalczania infekcji przez komórki. W Walii natomiast badacze wykazali, że u mężczyzn, którzy mieli przynajmniej dwa orgazmy tygodniowo ryzyko zgonu w ciągu 10 lat trwania obserwacji było o połowę mniejsze niż u tych, którzy mieli ich mniej Z danych amerykańskiego Longevity Project wynika, że również kobiety, które mają więcej orgazmów, żyją dłużej.

Żyjmyż więc dłużej. Tylko czy warto?

Karmcie piersią 
Jeśli chodzi o zachowanie jędrnego biustu, to karmienie piersią ma zdecydowaną przewagę nad butelką.

 

Nie mam pokarmu i nie sięgam! Chyba za chwilę wyciągnę te nogi.

 

Odwróćcie ten artykuł do góry nogami
Doktor Marios Kyriazis, medyczny doradca Brytyjskiego Towarzystwa Długowieczności, uważa, że mobilizowanie umysłu w formie zabawy przedłuża nam życie. – Polecam określone ćwiczenia mózgu, takie jak zapamiętywanie długich list nazwisk, czytanie tekstu do góry nogami, czy też leżenie na podłodze i uważne obserwowanie wszystkiego, co znajduje się w pokoju – mówi.

 

Juppi, będę chyba jednak żył długo. Tylko po co? Czy warto? A co jeśli ja pożyje ze sto lat, a wszyscy inni znajomi nie pijący kawy, nie lubiący zakupów, nie rodzący po czterdziestce zejdą w młodym wieku? Będę się nudził, tak sam.

 

 

Z ciekawszych komentarzy na Onecie, zauważam (pisownia oryginalna):

Najdłużej w Polsce żyją księża, gdyż prowadzą ascetyczny tryb życia, dużo się modlą, nie jeżdżą samochodami, najwyżej z konieczności, nie palą, nie używają alkoholu, nie znają seksu, są dobrzy dla ludzi, wszystkim się dzielą, nie są pazerni na dobra tego świata.

 

wiekszych bredni nie slyszalem .Kupujcie na potege ? odwiedzajcie szajsbooka i inne padaki spolecznosciowe ? 4 filizanki dziennie kawy ? ja wogole odstawilem kawe wiec pewnie nie wiele mi zostalo .Co za bzdury ? jak to wymyslili uczeni to ja rzucam studia !

 

Obniżając do 2000 kalorii? Rany boskie co za matoł to pisał? By tyle kalorii spalić, trzeba być sportowcem! Porąbało was w tym onecie. Może czas zatrudniać jednak ludzi z jakimkolwiek wykształceniem?

 

Mąż jest impotentem z powodu otyłości i od dwóch lat (1) nie mieliśmy stosunku. Nawet nie wiesz, jak seks jest ważny, dopóki ktoś cię go nie pozbawi. A jeszcze jak rodzina pyta, kiedy dziecko, to już wo ogóle mnie rozwala. Co mam powiedzieć teściowej?

 

Lepsze cycki po karmieniu peirsią? No nie wiem. Wolę nie ryzykować i karmić butelką. Dzięki temu zresztą tatus też będzie mógł karmić, a ja sobie odpocznę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leave the field below empty!